Z miłości do kawy.Ziarnko do ziarnka.Zielone ziarnko prawdy.
Krótka historia kawy
Za siedmioma górami, za siedmioma...

Masz pytania? zadzwoń pod numer +48 22 726 77 00

Na początek warto zastanowić się nad nazwą, którą dzisiaj znamy jako: „kawa".

Otóż prekursorem prawdopodobnie jest arabskie słowo „kahwa” (lub „kahva”). Słowem tym początkowo określano wino, a potem właśnie interesujący nas czarny napój. Z kolei to słowo zostało przejęte przez turecki język i przemieniło się w „kahve”. Włoscy kupcy zapożyczyli tę nazwę od tureckich handlarzy i przemianowali na „caffé”.

Inne możliwe pochodzenie słowa „kawa” to etiopskie miasto i region o znamiennej nazwie: „Kaffa”, które obecnie jest przekształcone w „Kefa”. W ciągu wieków uległo zmianie, ale wciąż może kojarzyć się z kawą. Tym bardziej że region ten słynął właśnie z upraw kawy.

Jest jeszcze trzecia możliwość. Otóż pierwotnym odpowiednikiem może być słowo „kohwet”, które oznacza po prostu siłę. Być może nie jest to dobry ślad, ale jakże inspirujący, z uwagi na efekt pobudzenia, jaki daje nam picie kawy. 


Czas na historię odkrycia ziaren kawy i napoju, który jest z nimi nierozerwalnie związany.

Prawdopodobnie odkrywcą wyjątkowych właściwości kawy jest Shaikh ash-Shadhilem. Ten muzułmanin, podczas religijnej wędrówki po bezkresach Afryki natrafił na stado owiec. Intrygujące było to, iż zachowywały się w wyjątkowo pobudzony sposób. Zaciekawiony tym niecodziennym zachowaniem skosztował owoców, które zwierzęta notorycznie skubały.

Jest jeszcze druga analogiczna legenda. Podaje ona za odkrywcę kawy człowieka o imieniu Kaldi. Ten etiopski pasterz posiadał z kolei własne stado owiec i również dostrzegł ich dziwne zachowanie. A następnie w podobny sposób odkrył fantastyczne właściwości owoców kawowca.
 

Fakty.

Oczywiście legendy mają to do siebie, że są lekko ubarwione i z pokolenia na pokolenie ulegają pewnym zmianom. Natomiast wiemy na pewno, że sposób przygotowania kawy został odkryty w XIII lub XIV w. w Jemenie. Następnie w XV w. kawa trafia na Bliski Wschód. A pod koniec XV w. z kolei do Europy. Polska natomiast odkrywa kawę w końcówce XVII stulecia. Jej miłośnikami byli m.in.: król Jan III Sobieski, Bohdan Chmielnicki i Ignacy Krasicki.

W swej wielowiekowej historii kawa była przedmiotem wielu kontrowersji i ciekawych zdarzeń. Dzięki swym pobudzającym właściwościom poddawana była krytyce, była zakazywana, a nawet uchodziła za niecny produkt szatana. Bywało więc i tak, że na przestrzeni dziejów była obiektem niechęci władców i dostojników religijnych różnych wierzeń.


 


Polska kawa.

W historii kawy można znaleźć jeden ciekawy – i jakże ważny! – polski akcent. Mianowicie pierwsza kawiarnia, jaką założono w stolicy Austrii – Wiedniu – była dziełem naszego rodaka. Nosiły one nazwę „kafehauz” i jej pierwszym założycielem był Jerzy Franciszek Kulczycki.

Z tym wydarzeniem wiąże się również ciekawa legenda. Założenie kafehauz’u odbyło się tuż po słynnej bitwie pod Wiedniem w 1683r. Wedle ówczesnych podań kawa, którą użył w rozwijanym biznesie pochodziła z zapasów Turków. Ci bowiem, rozgromieni podczas pamiętnej bitwy, salwowali się ucieczką i pozostawili znaczne ilości zaopatrzenia, w tym kawę.

Inna ciekawostka to niezaprzeczalny fakt, iż Kulczycki spopularyzował zwyczaj dodawania cukru i mleka do napoju. W ten sposób kawa nabrała nowych akcentów smakowych. W dowód uznania dla dokonań Polaka, Austriacy przez wieki pielęgnowali swoistą tradycję – w oknach kawiarni wywieszali portret Kulczyckiego, który był dla nich symbolem sztuki przyrządzania kawy.
 

Kawa to oczywiście wyjątkowy smak oraz aromat. Co więcej, dochodzą szczególne jej własności, o których krótko tutaj powiemy…

Omawiając wyjątkowość kawy należy przede wszystkim wspomnieć o kofeinie. Jest to specyficzny stymulant, który oprócz kawy występuje w herbacie, coca-coli czy niezwykle popularnych napojach energetycznych. Kofeina w charakterystyczny sposób wpływa na nasz organizm. Zwiększa koncentrację, dodaje energii, wpływa na szybkość myślenia itp. Słowem – pobudza. Ponadto kawa wpływa na naszą pamięć, szczególnie tą krótkotrwałą oraz na tzw. zdolności poznawcze.

Co ciekawe, kawa ogranicza ryzyko pewnych chorób lub dolegliwości. Oto ich krótki przegląd: marskość wątroby, kamica żółciowa, choroba Parkinsona, cukrzyca typu II, rak jelit, rak wątroby, nowotwory pęcherza „palaczy”, ogranicza rozwój próchnicy zębów. Powtórzmy – zmniejsza ryzyko, a więc śmiało można powiedzieć, że ma dosłownie zbawienny wpływ na osoby, które regularnie piją kawę.

Ponadto kawa poprawia krążenie krwi, działanie układu trawiennego i pracę jelit. Osoby aktywnie spędzające czas wezmą pod uwagę to, iż wzmacnia metabolizm i zwiększa wytrzymałość mięśni.

Oczywiście zawiera tak cenione przeciwutleniacze, które są źródłem naszej młodości i witalności. Co ciekawe, jest także „transporterem” środków przeciwbólowych, tzn. przyśpiesza ich działanie i sprawia, że są bardziej skuteczne.


 


Skąd pochodzi kawa? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta: z najdalszych zakątków świata…

Największy producent kawy to – oczywiście – Brazylia, która dostarcza ponad 30% produktu na światowy rynek. Na drugim miejscu jest Wietnam, który posiada wyjątkowo wydajne uprawy. A na trzecim Kolumbia.

Inni wielcy producenci kawy to: Indonezja, Indie, Etiopia, Peru, Meksyk, Gwatemala, Honduras.

Obecnie produkuje się jej ok. 10mln ton rocznie. Natomiast ilość wypitych filiżanek kawy jest liczona dosłownie w setkach miliardów rocznie.

Kawa to wspaniałe źródło inspiracji, przyjemności i orzeźwiającego optymizmu. Towarzyszy nam od wieków i równie długo będziemy ją kosztować. Można śmiało stwierdzić, że symboliczna „mała czarna” (i każda inna jej postać) to krok w magiczny świat miłośników kawy...
Wyjątkowo sprawny Serwis.Dołącz do Nas.Zadzwoń do LaCava.

Serwisujemy ekspresy do kawy u Naszych klientów na miejscu lub w Naszym punkcie serwisowym. Odpowiadamy na zgłoszenia w ciągu 24h. W przypadku stałej współpracy usługi serwisowe są darmowe. Dołącz do grupy Naszych zadowolonych Klientów. Sprawdź jakie firmy Nam zaufały, przeczytaj referencje, aby dowiedzieć się, czym zaskakujemy naszych klientów każdego dnia.
Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, lepiej poznaj wybrane produkty. Porozmawiaj z naszym wyspecjalizowanym personelem.

                 
+48 22 726 77 00

Dowiedz się więcej o Serwisie. Nasi klienci i referencje. Kontakt.


Copyright © 2012 Lacava
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie informacji i zdjeć ze strony zabronione.

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK