Z miłości do kawy.Ziarnko do ziarnka.Zielone ziarnko prawdy.
Degustacja kawy
Sztuka poznawania smaku.

Masz pytania? zadzwoń pod numer +48 22 726 77 00

Degustacja i jej przygotowanie.

Degustacja kawy (Coffee Cupping) jest sztuką. Zajmują się nią profesjonalni "cupperzy", aby ocenić potencjał danej kawy, jej odcienie smakowe, kwaskowatość i inne własności. Degustacje przeprowadza się głównie w celu oceny gotowych produktów czy przy tworzeniu mieszanek kawy (coffee blends).

Tradycyjny cupping jest jedną z technik oceny aromatu, zapachu smaku i profilu kawy. Profesjonalna sesja cuppingu zakłada całą skomplikowaną procedurę smakowania kawy. Przygotowujemy stół z 6 - 10 kubeczkami każdej kawy; do każdego rodzaju przygotowujemy próbkę wypalonych ziaren oraz zielonych. Do tego potrzebujemy wodę o temperaturze pokojowej oraz łyżeczki. Ziarna zielone oraz palone są przykryte i oceniane wizualnie dopiero po przeprowadzeniu i udokumentowaniu ocen konkretnych kaw.

Każda próbka kawy powinna być przygotowana przez wsypanie dwóch łyżeczek świeżo zmielonej kawy w filiżance 150-200 ml. 


Proces.

W pierwszym etapie badamy zapach (frangrance) kawy zmielonej, ale nie zaparzonej. Badamy wstępną intensywność i odcienie zapachowe samej kawy, zapisujemy obserwacje.

W drugim etapie dodajemy wrzątek, nie mieszamy łyżeczką. Badamy i oceniamy aromat (aroma). Następnie po 1-2 minutach zanurzamy gorącą łyżeczkę (pojemnik z łyżkami też możemy zalać wrzątkiem), tak aby pchnąć górną warstwę napoju oraz przystawiamy nos do filiżanki. Na tym etapie uwalnia się najwięcej aromatu i to jest odpowiedni moment na analizę aromatu kawy.

W kolejnym etapie przechodzimy do analizy smaku (flavour). Jeżeli kawa delikatnie ostygła, tak by można ją było spróbować, nabieramy na łyżeczkę trochę kawy oraz mocno "siorbiemy" tak aby cała kawa z łyżeczki rozeszła się równo po całym języku. Dzięki temu drobinki kawy dostaną się również do gardła, a aromat dotrze do nozdrzy.

W tym etapie oceniamy smak (taste, flavour), kwaskowatość (acidity)/ gorzkość (bitterness), posmak (aftertaste) oraz gęstość (body).

Przy próbowaniu wielu kaw należy wypluwać kawę, aby nie przedawkować kofeiny, która zaburza postrzeganie smaku.
 

Parametry do określenia.

Zapach (fragrance) - to zapach zmielonej kawy przed dodatniem wody. Oceń w skali -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3; od kawy z defektami do kawy neutralnej i bezosobowej (0) do kawy intensywnej w zapachu (3). Kawa zmielona o owocowym, sfermentowanym zapachu ma największy potencjał.

Aromat (aroma) - intensywność zapachu kawy zmielonej dopiero co zalanej wrzątkiem. Ułatwie ocenę wyrazistości i jasności smaku. Najwyższy stopień aromatu oceniamy po 2 minutach od zalania i delikatnemu przemieszaniu kawy gorącą łyżeczką.

Smak (flavour) - zawiera wszystkie wyraźne lub słabsze parametry kawy po spróbowaniu. Zostały one opisane przez organizację SCAA i ważniejsze parametry opisujemy poniżej.

Kwaskowatość (acidity) - charakterystyczny posmak kwaskowatości; występuje w kawach jasno palonych, kawach z Ameryki Środkowej oraz wschodniej Afryki. Zbyt wysoka kwaskowatość może być traktowana jako defekt. Jest również wyraźna w przypadku kaw rosnących na dużych wysokościach w glebie wulkanicznej wysoko zmineralizowanej. Może również występować w kawach zielonych mytych (washed).

Posmak (aftertaste) - odczucie po przełknięciu kawy; może być wyraziste i długo utrzymujące się lub nikłe i znikające po chwili; posmak może odkrywać nowe elementy samego smaku, które w pierwszej chwili zostały przytłoczone innymi dominującymi parametrami.

Gęstość (body) - jest to właściwie ciężar kawy, której pozwalamy swobodnie spoczywać na języku i delikatnie się przemieszczać; charakteryzujemy ją przez określenia: cienka (thin), lekka (light), ciężka (heavy). Jest rezultatem zawartości tłuszczu oraz olejków w przygotowanym naparze. Ciemniej palona kawa będzie miała cięższą gęstość od jasno palonej.

Gorzkość (bitterness) - wyraźny gorzki posmak; w niedużym stopni może zahamować kwaskowatośc, ale w zbyt dużym może stanowić defekt. Może być powodowana wieloma czynnikami, takimi jak: zbyt mocne palenie kawy, wielkość ekstraktu, charakterystyka wody, stopień mielenia, zawartość gatunku robusta.


 
 

Ocena potencjału kawy. Poniżej przedstawiamy narzędzie oceny potencjału degustowanej kawy wraz ze skalą i jej uproszczoną interpretacją. Powyższe opisy powinny dopełniać interpretacje konkretnych parametrów danego gatunku czy mieszanki kawy.


Parametr

Skala ocen

Ocena + dodatkowy opis

Zapach

-3 do +3, 0 oznacza neutralny, nieinspirujący

 

Aromat

-3 do +3, 0 oznacza neutralny, nieinspirujący

 

Smak

1 do 10 (bardzo słaby - bardzo mocny, wyrazisty)

 

Kwaskowatość

1 do 10 (bardzo słaba - bardzo mocna, wyrazista)

 

Gęstość

1 do 10 (lekka - ciężka)

 

Posmak

1 do 10 (zły - wspaniały)

 

Wynik końcowy:

 

Wyjątkowo sprawny Serwis.Dołącz do Nas.Zadzwoń do LaCava.

Serwisujemy ekspresy do kawy u Naszych klientów na miejscu lub w Naszym punkcie serwisowym. Odpowiadamy na zgłoszenia w ciągu 24h. W przypadku stałej współpracy usługi serwisowe są darmowe. Dołącz do grupy Naszych zadowolonych Klientów. Sprawdź jakie firmy Nam zaufały, przeczytaj referencje, aby dowiedzieć się, czym zaskakujemy naszych klientów każdego dnia.
Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, lepiej poznaj wybrane produkty. Porozmawiaj z naszym wyspecjalizowanym personelem.

                 
+48 22 726 77 00

Dowiedz się więcej o Serwisie. Nasi klienci i referencje. Kontakt.


 

 

Copyright © 2012 Lacava
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie informacji i zdjeć ze strony zabronione.

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK